Zelenskiy’nin Fransız Ulusal Meclisine davet edilmesi Macron karşıtlarının tepkisini çekti

Normandiya Çıkarması’nın 80. yıl dönümü dolayısıyla Fransa’ya ziyarette bulunan Zelenskiy, konuşma yapmak için Fransız Ulusal Meclisine geldi.

ÜST DÜZEY KARŞILAMA

Meclis Başkanı Yaël Braun-Pivet tarafından karşılanan Ukraynalı lider, Fransa Başbakanı Gabriel Attal ve Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne’nin de olduğu oturumda konuşması öncesi dakikalarca ayakta alkışlandı.

‘ÖRNEK DİRENİŞ’

Braun-Pivet, Zelenskiy’yi takdim konuşmasında, Rusya’nın Ukrayna’yı “işgale” başladığı Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’nın “örnek bir direniş” sergilediğini belirtti.

Ukrayna’nın demokrasiyi oluşturan değerlerin savunucusu olduğunu kaydeden Braun-Pivet, “Fransa ve Fransız Ulusal Meclisi yanınızda” dedi.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Zelenskiy’nin Fransız meclisine davet edilmesi muhalifler tarafından tepkiyle karşılandı. Anketlere göre AP seçimlerini önde götüren aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisinin lideri Marine Le Pen, Macron’un AP seçim kampanyası için Ukrayna savaşını araçsallaştırdığını ileri sürdü.

‘KAMUOYUNU MANİPÜLE ETME’

Le Pen, Zelenskiy’nin, AP seçim kampanyasının bitimine saatler kala Ulusal Mecliste konuşma yapmaya davet edilmesini, hükümetin “kamuoyunu manipüle etme” girişimi olarak değerlendirdi.

‘UYGUNSUZ’

Cumhuriyetçi vekil Olivier Marleix, Zelenskiy’nin meclise davet edilmesinin “uygunsuz” olduğunu belirtirken solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Manuel Bompard da Fransa’nın ne yapacağını müzakere etmeye vakit ayırmadan, bir başka gücün başkanını alkışlamak için milletvekili olmadıklarını söyledi.

ANLAŞMA NELER İÇERECEK?

Zelenskiy’nin meclis konuşmasının ardından Macron ile ikili görüşme yapması bekleniyor. İki lider, Ukrayna’ya 650 milyon avro kredi ve yardım sağlanmasını öngeren iki anlaşmaya imza atacak. Sağlanan finansmanın, Rus saldırılarından zarar gören enerji gibi kritik altyapı sektörlerinin inşasında kullanılacağı belirtiliyor.

ASKERİ BİRLİKTELİK

Macron, Ukrayna ve Fransa arasında yeni bir işbirliği başlatacaklarını ve Fransız firması Dassault tarafından üretilen Mirage 2000-5 savaş uçaklarının Ukrayna’ya gönderilmesini ve Ukraynalı pilotların eğitilmesini planladıklarını açıklamıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir